Związek Nauczycielstwa Polskiego
Zarząd Oddziału w Szczucinie

Inicjatywa szczucińskiego Oddziału ZNP

12 grudnia 2021

W 2020 roku z inicjatywy Oddziału ZNP w Szczucinie rozpoczęto działania mające na celu renowację znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Szczucinie nagrobka Ś.P. Stanisława Ziętary (1900-1969) – nauczyciela szkół powiatu dąbrowskiego. W związku z tym w szkołach na terenie Gminy Szczucin oraz Gminy Dąbrowa Tarnowska przeprowadzono zbiórkę funduszy na ten cel. W akcję włączyły się szkoły oraz prywatni darczyńcy. Efekty prezentują się następująco:

Całkowity koszt inwestycji to 4220 PLN. Brakująca kwota w wysokości 1770 PLN została pokryta ze środków własnych oddziałów ZNP w Szczucinie i Dąbrowie Tarnowskiej oraz darowizn osób prywatnych. Renowację wykonał zakład kamieniarski Wojciecha Wybrańca ze Szczucina.

Nasze działania spotkały się z pozytywnymi reakcjami społeczności lokalnej, co potwierdza cytat z listu przesłanego nam przez jednego z darczyńców: „Uważam, że obowiązkiem żyjących nauczycieli, przy braku opieki ze strony ewentualnych spadkobierców, jest dbałość o miejsca pochówku ich poprzedników, a także utrwalanie pamięci o Tych, dzięki którym mieliśmy możność uzyskać wiedzę, która przydatna jest nam dziś. W pamiętniku Franciszka Mamuszki, brata mojej mamy, też nauczyciela, znalazłam taką charakterystykę pana Ziętary: […] niezwykle sympatyczny, kulturalny, znany z łagodności i życzliwości dla ludzi […] Uważam, że warto więc i jemu okazać trochę życzliwości.”

Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa w Szczucinie serdecznie dziękuje za wsparcie Burmistrzowi Szczucina oraz wszystkim osobom, które wzięły udział w realizacji naszego przedsięwzięcia. Stanisław Ziętara – urodził się 1 lutego 1900 r. w Gruszowie, powiat miechowski w rodzinie robotniczej. Był synem Adama i Marianny ze Skalskich. Po szkole podstawowej podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Jędrzejowie, a po jego ukończeniu w 1922 roku pracował jako nauczyciel w Zagórzycach, potem w Woli Więcławskiej, Borkach koło Szczucina i Więcławicach. Po II wojnie światowej, w roku 1945 podjął pracę na Uniwersytecie Ludowym w Leborowicach, a następnie od 1 września 1946 roku w Szkole Podstawowej w Szczucinie. Od 1 lutego 1952 roku pełnił funkcję Kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. W latach 1951-1954 był również nauczycielem matematyki i fizyki w Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej, a od 1954 do 1956 pełnił funkcję Kierownika Ośrodka Dokształcania Kadr Oświatowych przy Inspektorze Oświaty i Wychowania w Dąbrowie Tarnowskiej. W roku 1966 przeszedł na emeryturę. Zmarł 11 października 1969 roku.